Notice: Undefined variable: headers in /data/samba/web/euro26/sync_books.php on line 26

Notice: Undefined variable: errorNumber in /data/samba/web/euro26/sync_books.php on line 33
Iseseisvumine - Euro 26

Iseseisvumine /

 

Iga inimene saab ühel hetkel täiskasvanuks, paberite järgi juhtub see 18-aastaseks saades. Teine asi on iseseisvaks täiskasvanuks saamine. Iseseisvumine ei ole seotud ühegi konkreetse tegevuse, vanuse, verstapostiga vms. Mõni saab iseseisvaks väga varakult ja äkki, näiteks kui läheb 15-aastaselt teise linna kooli. Teistel võtab see kauem aega.

Iseseisev olemine tähendab enda elu eest vastutuse võtmist ja iseseisvalt otsuste langetamist. See ei tähenda loomulikult, et Sind enam ükski inimene ei ümbritseks või mõjutaks, kuid lõpliku otsuse langetad ikkagi ise.

Iseseisev olemine võib olla väga ahvatlev, kuid samas ka hirmutav. Ahvatlev on see, kui kellelgi ei ole õigust Sulle öelda, mis kell sa kodus pead olema või milliseid riideid/soengut kanda. Teiselt poolt tähendab iseseisev olemine hulgaliselt otsuseid: õige õpitava eriala valimist, sobiva töökoha leidmist, oma kodu, isiklikke rahalisi kohustusi ja raha planeerimist, otsuseid oma elutee ja –kogemuste kogumiseks. Näiteks kas jätta üks õppeaasta vahele ja minna reisima või vabatahtlikku teenistusse. 

Julgus otsuseid langetada ning nende tagajärgede eest vastutada on osa täiskasvanuks saamisest ja asjade loomulik kulg. Kellelgi teisel pole õigust Sinu elu ära elada.