Notice: Undefined variable: headers in /data/samba/web/euro26/sync_books.php on line 26

Notice: Undefined variable: errorNumber in /data/samba/web/euro26/sync_books.php on line 33
Noorte osalus - Euro 26

Noorte osalus /

Mis on noorte osalus?


Vahel jõuab teadmine sellest, et millegi muutmiseks saame ise palju ära teha, meieni alles kriitilises olukorras. Kui kraanist ei tule enam sooja vett, kevadele järgneb sügis, igavus tahab tappa ja linnapeaks valitakse jälle seesama inimene, tuleb ise midagi ette võtta! Tunne rõõmu sellest, et sinu võimuses on maailma parandada!


"Noorte osalus on noorte inimeste aktiivne või passiivne sekkumine ühiskonna protsessidesse, nende mõju ühiskonnas vastu võetavatele otsustele", ütleb Noorsootöö strateegia 2006-2013. Noorte aktiivne osalus on see kui noored ise teevad ja pakuvad otsuseid. Näiteks projektide algatamine, osalemine noortekogu töös jne.
Noorte passiivne osalus on see kui noored osalevad ühiskonna poolt pakutavates tegevustes. Näiteks noored käivad avatud noortekeskuses ja osalevad keskuse poolt pakutavates ettevõtmistes. Ühesõnaga mõiste "noorte osalus" tähendab noorte õigust, võimalust ja soovi ühiskonnaelu mõjutada.


Mõned soovitused selleks, kuidas sina saad osaleda:
• Kas sina pakuksid oma koolitoitu parimale sõbrale, kui ta sulle külla tuleb? Laseksid sa oma sõbra tualetti, mis näeb välja nagu bussijaamas? Kas pidev õppemaksude tõstmine meie ülikoolides on õigustatud? Kas võtaksid vastu ümbrikupalka ja alluksid džungliseadustele? Õpilas- ja üliõpilasesindused ning ametiühingud aitavad seista sinu õiguste eest igal rindel: nii koolis, ülikoolis kui ka tööl. Sinu võimuses on rääkida kaasa sinu elu kõige otsesemalt puudutavates küsimustes! Kandideeri esindusse, vali sinna parimad esindajad ja toeta esinduste häid ettevõtmisi.
• Kui unistad saada vallavolikogu esimeheks, peaministriks või Eesti esindajaks Europarlamendis, mõistad arvatavasti juba, kuivõrd oluline on poliitika. Kui sa aga enda karjääri poliitikas ei näe, ei tähenda see, et sa ei saaks poliitilistes otsustes kaasa rääkida. Alusta sellest, et mine valima! Tee ära kodutöö- milline erakond tegelikult sinu jaoks oluliste asjade eest seisab, kelle maailmavaade ühtib sinuga omaga? Kui sa pole kindel, mida sinu esindaja vallavolikogus või riigikogus teeb, siis uuri järele kirjuta või helista talle või lepi kokku kohtumine vastuvõtu ajal. Sa ei pea olema üle 40- aastane, et poliitikas kaasa lüüa, juba praegu on sul selleks õigused ja võimalused!
• Kui sulle ei meeldi midagi, siis nii ütlegi! Kui meeldib, siis ütle sedagi! Kutsu sõbrad kokku ja näita, mille eest sa seisad. Oma meelsuse näitamiseks on sul miljoneid võimalusi: kanna sõnumiga särki-märki-kotti, kirjuta, karju, laula, vaiki, kingi või marsi plakatitega läbi Tammsaare pargi. Paljudele suurtele muutustele siin ilmas on aluse pannud noored. Ära alahinda oma hääle jõudu!
• Ühenduses peitub jõud ja kaks pead on ikka kaks pead! Kuuludes ühte organisatsiooni, võid avastada, et sinu seljataga seisab kolm, kolm tuhat või kolmsada tuhat noort, kes on valmis sinuga ühiste eesmärkide nimel võitlema. Tuleb vaid korraks oma enda ninaesisest kaugemale vaadata ja mõelda, mida saad sina teha, et muutusi kaasa tuua ja kas sa saad sellega hakkama üksi või on mõistlik leida endale mõttekaaslasi ja toetajaid. Väike heategu igas päevas või järjekindel töö üllate eesmärkide nimel- mõlemad muudavad maailma!
• Ole ettevõtlik! On tore n-ö kaasa tiksuda projektides, mida teised on algatanud, aga julge teha ka järgmine samm ning algata ise üks uus ettevõtmine. Olgu selleks projekt, uus organisatsioon või ettevõte, see sõltub juba sellest, milline on su idee ning kuhu jõuda tahad. Lisaks ideele vajad sa mõttekaaslasi ja ressursse. Kõige rohkem on vaja aga järjekindlust, et alustatu lõpuni viia. Eestis on mitmeid organisatsioone, mis noorte algatusi toetavad. Kasuta interneti abi nende leidmiseks ja küsi abi! Julge hundi rind on rasvane ning kes ei riski, see limpsi ei joo!
• Tutvu ka sellega, mida teeb sinu maakonna, valla või linna noortekogu.

Sinu osalemisvõimaluste kohta rohkem http://osale.enl.ee/.